ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Το πείραμα του Asch (βίντεο)

Το 1951 ο Σόλομον Ας πραγματοποίησε μια σειρά από πρωτότυπα πειράματα που σκοπό είχαν να μελετήσουν τις συνθήκες που οδηγούν ένα άτομο να υιοθετήσει τις απόψεις του συνόλου.
Ο Ας έβαλε άνδρες φοιτητές που νόμιζαν ότι συμμετείχαν σε μια διαδικασία οπτικής ευκρίνειας να καθίσουν γύρω από ένα τραπέζι κατά ομάδες των επτά. Στη συνέχεια τους ζήτησε να υπολογίσουν ποια από τις τρεις άνισες γραμμές που εμφανιζόταν σε μία κάρτα ήταν ίση με τη σταθερή γραμμή που εμφανιζόταν σε μια άλλη και να ανακοινώσουν την απάντηση τους φωναχτά….Στην πραγματικότητα μόνο ένας από τους επτά ήταν ανυποψίαστος. Οι υπόλοιποι συμμετέχοντες ήταν συνεννοημένοι και είχαν λάβει την οδηγία από τον Ας να δίνουν λανθασμένες απαντήσεις. Ο ανυποψίαστος απαντούσε πάντα προτελευταίος.
Από τις τρεις γραμμές, η σωστή απάντηση ήταν ολοφάνερη, ωστόσο μερικοί από τους ανυποψίαστους επέλεγαν τη λάθος απάντηση, που εσκεμμένα είχαν διαλέξει οι προηγούμενοι. Ενώ λοιπόν το υποκείμενο γνώριζε ότι είχε δίκιο αρνούνταν την αλήθεια που έβλεπε και συμφωνούσε με τις ομόφωνες αλλά λανθασμένες απαντήσεις της ομάδας. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι περισσότερο από το ένα τρίτο των απαντήσεων των υποκειμένων επηρεάστηκε από τις λανθασμένες απαντήσεις της πλειοψηφίας ενώ ακόμα και αυτοί που έμειναν ανεπηρέαστοι από τις πιέσεις της ομάδας βίωναν μέσα τους μια σύγκρουση. Εξίσου σημαντικό είναι επίσης ότι όταν ο Άς μετά το πείραμα ρώτησε τους συμμετέχοντες γιατί συμφώνησαν με την ομάδα, αρνήθηκαν ότι το έκαναν επειδή επηρεάστηκαν από τους συνεργάτες, αλλά υποστήριξαν ότι πράγματι είδαν τις γραμμές όπως οι υπόλοιποι. Το «πείραμα της συμμόρφωσης του Ας» όπως ονομάστηκε έδειξε την απίστευτη επιρροή που ασκεί η ομαδική πίεση στο άτομο αλλά και την παντοτινή επιθυμία του ανθρώπου να ανήκει στο σύνολο.
Δείτε το πείραμα και σε βίντεο….

ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ

Τι είναι η φυσική και η συμβολική βία

«Η βία είναι πράξη, η οποία έχει ψυχικές ή υλικές επιπτώσεις στο άτομο που τη δέχεται. Βία σημαίνει κάποιος να σκοτώσει, να βλάψει, να καταστρέψει, να ληστέψει, να αποκλείσει». (Πολιτική Παιδεία Α΄ Λυκείου)

Ως άμεση ή διαπροσωπική βία νοείται η κατάσταση εκείνη κατά την οποία κάποιος με τη χρήση ή την απειλή χρήσης φυσικής ή ψυχολογικής βίας εξαναγκάζεται σε πράξεις ή στην ανοχή πράξεων στις οποίες δε θα προέβαινε με τη θέλησή του.Η έμμεση ή δομική βία αφορά εκείνες τις περιπτώσεις όπου το άτομο εμποδίζεται από τις ίδιες τις δομικές συνθήκες μιας κοινωνίας να βελτιώσει την κατάστασή του (π.χ. κάποιος θέλει να σπουδάσει, αλλά δεν έχει τα οικονομικά μέσα). Πολλοί κοινωνιολόγοι θεωρούν ότι η δομική βία είναι στην πραγματικότητα η κοινωνική αδικία.

• Φυσική ονομάζεται η βία όταν ασκείται σωματικά με τον ξυλοδαρμό, τη φυλάκιση και τα βασανιστήρια.

• Συμβολική ονομάζεται η βία που δε γίνεται αντιληπτή από εκείνον στον οποίο ασκείται, καθώς σχετίζεται με την επιβολή τρόπων σκέψης και αντίληψης σε αυτόν. Όπως αναφέρει ο Πιερ Μπουρντιέ, πρόκειται για βία που «ασκείται σε καθημερινή βάση, εκ του προχείρου, μέσα στις οικογένειες, στα εργοστάσια, στα εργαστήρια, στα αστυνομικά τμήματα, στις φυλακές, ακόμη και στα νοσοκομεία ή στα σχολεία» (Pierre Bourdieu, Νόστιμον ἧμαρ, επιμ. Ν. Παναγιωτόπουλος, μφτρ. Κ. Διαμαντάκου, εκδ. Καρδαμίτσα, Αθήνα 1996). Συμβολική, για παράδειγμα, είναι η βία που ασκεί ο διευθυντής ενός σχολείου ο οποίος, χρησιμοποιώντας τη θέση του, πιέζει τους μαθητές και τις μαθήτριες να κάνουν κάτι που δε θέλουν (π.χ. να έρθουν στο σχολείο για αναπλήρωση μαθημάτων κατά την περίοδο των διακοπών του Πάσχα). Συμβολική είναι η βία που χρησιμοποιεί ένας υπάλληλος, μιλώντας γρήγορα ελληνικά, σε κάποιον που δε γνωρίζει καλά την ελληνική γλώσσα ή δεν ξέρει τους νόμους και τι δικαιούται.

• Φυσική
  • Συμβολική

Φυσική και Συμβολική βια

Bourdieu

ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!